strona główna o mnie gabinet psychiatryczny taniec terapeutyczny kontakt


wybierz interesujący Cię temat :: taniec :: tańce w kręgu :: oferta ::

Tańce w kręgu

Od dawien dawna krąg stanowił magiczny obszar komunikacji międzyludzkiej, ułatwiał porozumiewanie się. Pod nazwą "tańce w kręgu" rozumie się przede wszystkim tradycyjne tańce greckie (np. doskonale znany taniec Greka Zorby), bułgarskie, rumuńskie, izraelskie, niektórzy dołączają tu również tańce irlandzkie, szkockie.

Prawdziwym ojcem tańca w kręgu jest św. pamięci Bernard Wosien - niemiecki mistrz tańca, który zrezygnował z kariery baletmistrza na rzecz gromadzenia starych tańców z Europy Wschodniej i Bałkanów, odkrył bowiem w nich niezwykłą transformującą siłę.

Tańcząc te tradycyjne tańce, sięgamy korzeni naszej cywilizacji, mamy możliwość czerpać z mądrości przodków. Tańce wykonywane są w kręgu, uczestnicy trzymają się za ręce, każdy wykonuje te same kroki. Wszystkich kroków uczymy się na zajęciach w tempie dostosowanym do potrzeb grupy.

W kręgu wszyscy jesteśmy równi, każdy jest ważny i potrzebny, aby mogła pracować całość. Przychodzimy do kręgu pojedynczo, bierzemy się z sąsiadami za ręce i już po wykonaniu kilku kroków stajemy się jednością. Krąg osiąga swój pęd i porywa każdego, kto w nim jest, idealne odtwarzanie kroków przestaje być istotne. Celem nie jest osiągnięcie doskonałości stylu, ale wyrażanie emocji, doświadczanie wspólnoty.

Bycie razem w kręgu, poruszanie się w takt tej samej muzyki daje wszystkim uczestnikom poczucie bezpieczeństwa, solidarności, jedności w grupie. Tańce w kręgu pomagają odzyskać wewnętrzny spokój, poczucie samoakceptacji, radość życia, niwelują nadmierne napięcie wynikające z codziennych stresów, pobudzają do zadumy, refleksji.

Są to zajęcia w formie rekreacyjnej dla każdego bez względu na wiek, płeć oraz umiejętności taneczne. Wystarczy minimalne poczucie rytmu i chęć doświadczenia nowej formy zajęć ruchowych. Nie jest potrzebny partner.

Jeśli czujesz, że żyjesz w ciągłym pośpiechu, stresie, masz za mało czasu dla siebie, brakuje Ci bliskich więzi z ludźmi, w Twoim życiu jest za mało ruchu, warto spróbować tańców w kręgu.


Taniec to sposób na zachowanie zdrowego rozsądku w świecie pełnym cierpienia i niedostatku - Ted Petrides
:: strona główna :: o mnie :: gabinet psychiatryczny :: taniec terapeutyczny :: kontakt ::
KROK PO KROKU - gabinet psychiatryczny, psychiatra, Toruń, tańce w kręgu
taniec, integracja, choreoterapia, terapia, psychiatria, wizyty domowe, tańce etniczne