strona główna o mnie gabinet psychiatryczny taniec terapeutyczny kontakt


wybierz interesujący Cię temat :: taniec :: tańce w kręgu :: oferta ::

Dlaczego taniec? Czy taniec może być formą terapii, rozwoju osobistego?

Taniec od zarania dziejów towarzyszył ludzkości. Był istotną formą życia religijnego, wspólnotowego, swoistym środkiem komunikacji - tańcem ludzie wyrażali emocje - radość, smutek, tęsknotę, żal, miłość, nienawiść, taniec pozwalał uczcić najważniejsze momenty życia - narodziny, inicjację, małżeństwo, śmierć, czasem taniec dostarczał siły do walki, wreszcie tańcem błagano bogów o deszcz, słońce, urodzaj. Zatem można powiedzieć, że nasi przodkowie instynktownie rozumieli niezwykłą moc tańca.

Na przestrzeni wieków zmieniała się funkcja tańca, niestety stopniowo rezygnowano z tańca grupowego na rzecz tańców w parach. Taniec zaczęto postrzegać jako rozrywkę eksponującą jedynie fizyczny aspekt człowieka, bez związku z głębokim odczuwaniem, przeżywaniem.

Dopiero w połowie XX wieku w Ameryce i zachodniej Europie ponownie odkryto terapeutyczne, uzdrawiające działanie tańca. Pomysłodawcą "tanecznej" terapii (nazywanej choreoterapią) był Rudolf von Laban, węgierski tancerz, choreograf oraz teoretyk tańca, działający w pierwszej połowie XX wieku w Niemczech i Anglii.

Podstawowe założenie terapii tańcem to wzajemne powiązanie ciała i umysłu. Poprzez ruch ciała w tańcu możemy uwalniać zgromadzone w nim napięcia, a tym samym wyrażać stłumione emocje, doświadczając dzięki temu większej samoświadomości. Istnieją różne szkoły terapii i uzdrawiania poprzez taniec. Najogólniej jednak o wszystkich zajęciach choreoterapii można powiedzieć,że są one treningiem doświadczania ciała i umysłu w ruchu. Najczęściej są to ćwiczenia poszerzające świadomość własnego ciała, praca z wyobraźnią, improwizacja taneczna, tańce w kręgu. Poprzez ruchy ciała i muzykę taniec wpływa na fizyczny, psychologiczny i duchowy aspekt człowieka.

Terapia tańcem jako metoda oddziałująca na człowieka całościowo może być z powodzeniem stosowana w wielu przypadkach - u osób zdrowych zainteresowanych rozwojem osobistym, ale także jako główna lub wspomagająca forma terapii u ludzi z różnymi problemami emocjonalnymi. Choreoterapię wykorzystuje się w pracy z dziećmi autystycznymi, nadpobudliwymi, pacjentami z zaburzeniami psychosomatycznymi, nerwicowymi, zaburzeniami nastroju, odżywiania (anoreksja, bulimia), z osobami uzależnionymi, chorymi na schizofrenię. Terapia tańcem może pomóc także osobom starszym, podnosi poczucie własnej wartości kobietom po mastektomii. Zajęcia w grupie mają na celu zbudowanie zaufania do siebie, do innych, poprawę samooceny, akceptację siebie . Z pewnością dużo mogą skorzystać osoby nieśmiałe, mające trudności w kontaktach z innymi ludźmi.

W tego rodzaju terapii mogą brać udział osoby w każdym wieku oraz o różnym poziomie sprawności.


Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce - Paulo Coelho
:: strona główna :: o mnie :: gabinet psychiatryczny :: taniec terapeutyczny :: kontakt ::
KROK PO KROKU - gabinet psychiatryczny, psychiatra, Toruń, tańce w kręgu
taniec, integracja, choreoterapia, terapia, psychiatria, wizyty domowe, tańce etniczne